2012. szeptember 6., csütörtök

PENdriveDANT

Egy szakmai nyári munkám fázisképei...
Az arra nyitott és kíváncsi szemek láthatják, hogyan lesz egy darab fából domborításhoz alátét, egy csavarból és csapágygolyóból felhúzóforma, melyek is egy kis felhúzás lépései, esztergálás alkalmazása szerszámkészítéshez, modellezéshez és a kész tárgy legyártásához...
PENdriveDANT nyakékhez elkészült ezüst félgömbök és a terv

PENdriveDANT egy fantázianév, amely a "pendrive" és a "pendant" szó elegye, és egy kiállításra készített olyan nyakéket jelent, amelybe egy digitális adathordozó került.
PENdriveDANT nyakék készítés képei megtekinthetőek ITT:
https://picasaweb.google.com/101842329868356240133/PENdriveDANT_RB20120903?authuser=0&authkey=Gv1sRgCL_G4_-MjsqMlQE&feat=directlink

A kész nyakék szétszedett állapotban, USB port-ra várva

A nyakék viselés közben

Nyakék és laptop találkozása, a nyakékbe helyezett zenemű meghallgatása...


-------------------------------------------------------------------------------------

PENdriveDANT elnevezésű pendrive-nyakék
(pendrive + pendant = PENdriveDANT)
Tárgyadatok
Súly (teljes): 127.4 g
Méret: 50 x 50 x 65 mm + a felfüggesztés kiterített hossza 745 mm
Készítés: 2012 (augusztus 27. – szeptember 3.)
Felhasznált anyagok: sterling ezüst (925‰) félgömbök; sterling ezüstből esztergált függesztő csapok és forrasztott láncvégződések; esztergált corián belső részek (menetes kapcsolódás); saválló 2 db M2x5-ös és 16 db M1.6x5-ös csavarok; Ø3-as szilikon-zsinór
Alkotói értéke: 89.000.- Ft
---------------------------------------------------------------------------------
Tárgy objektív külső leírása és készítésének menete: a felhúzással készített félgömbök 16 db kisméretű csavarral kapcsolódnak a corián-ból esztergált belső részekhez. A nyakék két fele egymáshoz menetesen rögzített, csavarással könnyen bontható (kb. másfél fordulat a nyitás-zárás). A tárgy egyik felében egy 8GB-os Kingston márkájú pendrive van illesztve, amelyen a kiállítás apropójával kapcsolatos zenedarab (GINASTERA: VARIACIONES CONCERTANTES) hang­anyag file-jai, valamint a nyakékkel kapcsolatos készítés-képek és adatok találhatóak meg. A felfüggesztés az elfordulást lehetővé tevő csapokkal megoldott, a csapok csavarokkal kerültek rögzítésre belülről a félgömbökhöz. A felfüggesztést jelentő zsinórt a láncvégződésekbe átmenő stiftek rögzítik. Ragasztás csak a tárgy pendrive-ot magába foglaló corián-belső esetében alkalmazott (menet és az alap, valamint a pendrive rögzítő rész esetében), a pendrive a félgömb leszerelése után egy csap eltávolításával könnyen kicsúsztatható a nyakékből. A tárgy a csavarok kitekerése után szétszedhető teljesen elemeire (2db ezüst félgömb, 2db corián belső, a pendrive rögzítő csap, a pendrive, a zsinór a ráerősített láncvégekkel, a felfüggesztő ezüst csapok és alátétek + a saválló csavarok)
A tárgyon megtalálható az egyik rögzítő csapon és az egyik félgömbön az alkotó fémjele (R*B), valamint a „STERLING” és a „925” beütő nyomok.
---------------------------------------------------------------------------------
Tárggyal kapcsolatos szubjektív leírás: a tárgy különböző tárolási szinteket jelenít meg: elsőként a pendrive - mint tárgy – tárolása, mint egy foglalatos ékszer. A befoglalt pendrive-al áttételesen a kiállítás zenedarabját jelentő file-ok és a tárgy megvalósulásának képanyaga is megtalálható a tárgyban. Tehát a foglalat befoglalta foglalat foglalja magába a zenét (1) és a tárgy genezis-történetét (2) a tervektől a megvalósulásig. Az, hogy egy nyakék lehetőséget ad betekinteni egy számítógépekkel megtapasztalható belső világba, ezzel egy másik művészeti ág, a zene magába foglalásával, már egy érdekes felvetés, de részemről fontos az is, hogy a tárgy egyfajta emlékezete, az ékszer megszületésének lépései is megtekinthetőek, ezzel „mesél” magáról a tárgy. E mai digitális világnak egyfajta tárgylenyomatai a különböző adathordozók, amelyek a nem tapintható, tünékeny (akárcsak a zene), nagyméretűnek ható, oly könnyen magával ragadó virtuális világot szorítják kézzel fogható, emberibb keretek közé, adnak lehetőséget a megőrzésre-tárolásra-szállításra. Az ékszerek nagy csoportjának közvetlen feladata a tárolás, a magába foglalás, foglalat és a befoglalt „valami” az ékszerek részeit jelentik. A tárolás különösen foglalkoztat tárgytervezéseimben, és itt is ezt a tárolást értelmeztem át, elegyítve a kiállításra invitáló zeneművel, annak „kerekségét, egészét”, sajátos világát egy gömb-formával jelezve készítettem el nyakékem.

A tárgy átadásra kerül az Ezüstláz Galéria részére egy 2012. októberi kiállítás alkalmára, Szalontai Szonjának. 
Pécs, 2012. szeptember 4.

A tárgy és a folyamat megvalósításában nagy segítségemre volt az MFB Habilitas 2012-es ösztöndíja.
-------------------------------------------------------------------------------------



Kiegészítés - VAN ILYEN
Marosi Lacinak átküldtem az anyagom, hiszen Ő köztudottan foglalkozott pendrive nyakékekkel.
Említette, hogy az elnevezésben, amely ugye oly nagyon adja magát, ugyanazt találtuk meg... Majd lehet, hogy az enyémet átnevezem PENDriveANT-ra.
Keresett linkek Marosi László féle pendrive-nyakékekről:
http://designpumpa.blog.hu/2008/01/15/pen_drive_ekszer_magyar_tervezotol
http://tranzit.blog.hu/2008/01/09/a_pen_drive_megszepit


*************************************************
RB20120904+2